Švarios sudėties TRAWENMOOR kosmetikai net -50%

Facets
Image
Lipidai

Lipidai: Kas jie yra ir kuo jie ypatingi

Lipidai yra ypatinga molekulių klasė, atliekanti svarbų vaidmenį visose biologijos srityse. Jie veikia kaip angliavandeniliai, todėl lipidai pasižymi savybėmis, leidžiančiomis jiems veikti kaip biologinėms saugojimo molekulėms. Jie taip pat veikia kaip signalinės molekulės ir atlieka daugybę kitų funkcijų. Skaitykite toliau ir sužinokite daugiau!

Kas yra lipidai?

Lipidai – tai organiniai junginiai, sunkiai arba visai netirpstantys vandenyje. Į jų molekulių sudėtį įeina anglis, vandenilis, deguonis ir fosforas. Lipidams būdingas didžiausias iš visų organinių molekulių, sutinkamų organizmuose, vandenilio procentas, todėl riebalai yra naudojami energijos saugojimui. Plačiau apie tai kas yra riebalai skaitykite šiame tinklaraščio įraše.

Lipidai skirstomi į šias pagrindines grupes:

  • Fosfolipidus sudaro dvi riebalų rūgščių molekulės, fosfatinė grupė, glicerolio molekulė, hidrofilinė fosfatinės grupės galvutė ir hidrofobinės riebalų rūgštys uodegoje. 
  • Steroidus sudaro keturi susijungę anglies atomų žiedai, kurie skiriasi vienas nuo kito funkcinėmis grupėmis (pvz., testosteronas, cholesterolis). Jų struktūra šiek tiek skiriasi nuo trigliceridų. Steroidų randama augaluose, mėsoje, jie taip pat gaminasi žmogaus organizme. Steroidai esantys augaluose nėra gerai pasisavinami, be to jie blokuoja dar ir cholesterolio pasisavinimą.
  • Cholesterolis atlieka ląstelių membranų struktūrizavimo vaidmenį, o steroidiniai hormonai perduoda įvairius signalus organizmo viduje, dėl savo hidrofobinės (tirpsta riebaluose) prigimties lengvai patekdami į visas ląsteles.
  • Trigliceridus – gyvūniniai (taukai) ir augaliniai (aliejai) riebalai – sudaro riebalų rūgštys ir glicerolis. Triglicerido būseną kambario temperatūroje lemia anglies grandinės ilgis - kuo ji trumpesnė ir kuo joje daugiau dvigubų jungčių, tuo skystesnis yra trigliceridas.
  • Vaškai yra sudaryti iš riebalų rūgščių ir alkoholio (pvz., ausų siera, kutikulė); Kambario temperatūroje vaškai yra kieti.

Lipidų funkcijos, sintezė, gamyba ir perdirbimas pramonėje

Siekiant kaupti energiją, organizmų ląstelėse riebalai, aliejai ir vaškai naudojami kaip maistinės medžiagos. Kitos svarbios lipidų funkcijos biologijoje: hormonų ir neuromediatorių sintezė, ląstelių signalizacija, membranų formavimas ir jonų pernešimas. Be to, daugelis jonų tam tikra kryptimi per vandenį gali būti pernešami tik naudojant lipidų dvisluoksnį.

Lipidai sintetinami visų organizmų medžiagų apykaitoje. Daugelis organizmuose naudojamų vitaminų ir mineralinių medžiagų yra lipidai. Lipidai taip pat gaminami organizme vykstant medžiagų apykaitai ir virškinant maistą. Jie išsiskiria su šlapimu, išmatomis, prakaitu ir kitų ląstelių liekanomis. Lipidų sintezė vyksta žinduolių plonojoje žarnoje, kepenyse ir kasoje. Šiuose organuose riebalų rūgštys tarpusavyje jungiasi esterio ryšiais.

Lipidai pramonėje naudojami daugelyje sričių. Vienas iš jų - biodyzelino ir kitų lipidų gamyba iš aliejų. Tai atliekama naudojant įvairius molekulinius procesus riebalų rūgštims, trigliceridams ar net riebalams suskaidyti. Tai vadinama biologiniu rafinavimu ir yra labai svarbus lipidų panaudojimo būdas. Kitas panaudojimo būdas - emulsijos. Sumaišius vandenį ir aliejų ir esant tinkamai temperatūrai, mišinio viduje esantys vandens lašeliai negali susimaišyti su aliejaus lašeliais. Tai vadinama emulgavimu. Taip gaminami svarbūs produktai, pavyzdžiui, kosmetika, margarinas, tepalai, dažai, vaistai ir pan.

Lipidų poveikis žmogaus organizmui

Lipidų funkcijos yra būtinos bet kuriai gyvybei, nes sudaro lipoproteinus, kurie gali juos pernešti kraujyje. Kai lipidai suvartojami su maistu, jie absorbuojami žarnyne ir pernešami krauju. Jei kraujyje yra daug lipidų, jie gali sukelti aterosklerozę, kai arterijose atsiranda plokštelių. Be to, didelis lipidų kiekis kraujyje siejamas su medžiagų apykaitos ligomis, pavyzdžiui, diabetu ir širdies ligomis. Kitas pavyzdys - svarbus trigliceridų vaidmuo mūsų smegenyse. Smegenyse esančios plokštelės gali sukelti demenciją ar kitus sutrikimus. Jei paciento kraujyje yra daug trigliceridų, lipidus gali pašalinti kepenys ir žmogus gali gyventi normalų gyvenimą.

Lipidai yra viena iš įdomių molekulių klasių, kurių yra visuose organizmuose. Jie atlieka daug svarbių funkcijų biologijoje, yra svarbūs maisto pramonėje ir gali mums pakenkti, jei jų kraujyje yra per daug. Lipidai yra molekulės, kurios tyrinėjamos jau daugelį metų. Juos galima apibūdinti kaip sudėtingas molekules, sudarytas iš anglies, vandenilio ir deguonies atomų. Šios molekulės yra svarbios organizmams išgyventi, nes jos naudojamos energijai kaupti ir sudaro svarbias mūsų kūno sudedamąsias dalis. Daugiau apie lipidų ir kitas molekules informacijos rasite čia.

Prekė pridėta

Kiekis: Kaina:
Apmokėti