Kas yra egzema?
Egzema gali pasireikšti įvairaus amžiaus žmonėms - nuo kūdikių iki pagyvenusių žmonių. Nors egzema neišgydoma, yra tam tikrų būdų, padedančių suvaldyti simptomus ir sumažinti paūmėjimų dažnumą bei sunkumą.
Egzema gali pažeisti bet kurią kūno dalį, tačiau dažniausiai ji pasireiškia ant plaštakų, pėdų, riešų, kulkšnių, kaklo, viršutinės krūtinės dalies ir akių vokų. Egzema sukelia niežėjimą įvairiose kūno vietose, o nuolatinis kasymas ir draskymas gali sukelti tolesnį uždegimą ir net infekciją.
Kas sukelia egzemą?
Tiksli egzemos priežastis nėra žinoma, tačiau manoma, kad tai yra genetinių ir aplinkos veiksnių derinys. Žmonėms, kurių šeimoje buvo egzema arba kitų alerginių susirgimų, tokių kaip astma ar šienligė, yra didesnė tikimybė susirgti egzema. Aplinkos veiksniai, pavyzdžiui, tam tikrų dirgiklių ar alergenų poveikis, taip pat gali sukelti egzemą.
Egzema nėra užkrečiama, ja negalima užsikrėsti nuo žmogaus žmogui. Tačiau egzema sergantys žmonės gali būti jautresni odos infekcijoms, ypač jei jie dažnai liečia ir kaso pažeistą vietą.
Kokie yra egzemos simptomai?
Egzemos simptomai gali skirtis priklausomai nuo žmogaus, tačiau paprastai jie būna šie:
- Sausos, niežtinčios ir pleiskanojančios odos dėmės;
- Raudonos arba rusvai pilkos odos dėmės;
- Maži iškilimai, kuriuos įbrėžus gali ištekėti skystis;
- Stora, sutrūkinėjusi arba žvynuota oda;
- Jautri ir lengvai sudirginama oda;
Egzemos simptomai gali būti nuo lengvų iki labai sunkių, jie gali atsirasti ir išnykti laikui bėgant. Paūmėjimus gali sukelti tam tikri aplinkos veiksniai, pavyzdžiui, dirgiklių ar alergenų poveikis, temperatūros pokyčiai arba stresas.
Kaip diagnozuojama egzema?
Egzema paprastai diagnozuojama remiantis fizine pažeistos odos apžiūra. Gydytojas taip pat gali pasiteirauti apie jūsų ligos istoriją, įskaitant bet kokius egzemos ar kitų alerginių būklių atvejus šeimoje. Kai kuriais atvejais gydytojas gali paskirti atlikti odos biopsiją, kad atmestų kitas odos ligas.
Kaip gydoma egzema?
Egzema neišgydoma, tačiau yra tam tikrų būdų, padedančių suvaldyti simptomus ir sumažinti paūmėjimų dažnumą bei sunkumą:
1. Odos drėkinimas gali padėti sumažinti sausumą ir niežulį. Kelis kartus per dieną, ypač po maudynių ar dušo, naudokite švelnų drėkinamąjį kremą be kvapiklių. Odos drėkinimas labai svarbus ne tik sergant egzema, tad plačiau apie odos drėkinimo svarbą galite paskaityti čia.
2. Nustatykite ir venkite bet kokių dirgiklių, kurie gali sukelti paūmėjimus, pavyzdžiui, tam tikrų muilų, ploviklių ar audinių, kurie dirgina odą, todėl reikėtų labai atidžiai rinkti tiek kūno priežiūros priemones, tiek veido priežiūros priemones.
3. Kremai ar tepalai, kurių sudėtyje yra hidrokortizono (plačiau apie tai kas yra hidrokortizonas skaitykite čia) ar kitų vietinių kortikosteroidų (kas yra kortikosteroidai rasite čia), gali padėti sumažinti uždegimą ir niežulį. Sunkesniais atvejais gali prireikti receptinių vietinio poveikio vaistų.
4. Jei egzema yra sunki, gydytojas gali paskirti geriamųjų vaistų, pavyzdžiui, antihistamininių vaistų, kortikosteroidų ar imunosupresantų, kad padėtų suvaldyti simptomus.
5. Kai kuriais atvejais tam tikros rūšies šviesos poveikis gali padėti sumažinti uždegimą ir niežulį. Gydytojas gali rekomenduoti šviesos terapiją, dar vadinamą fototerapija, kaip gydymo būdą.
6.Drėgnų kompresų dėjimas ant pažeistos niežtinčios vietos gali padėti sumažinti niežulį ir uždegimą.
7. Stresas gali būti egzemos paūmėjimo priežastis. Gyvenimo būdo pokyčiai, tokie kaip reguliari mankšta, pakankamas miegas ir stresą mažinantys metodai, pavyzdžiui, meditacija ar joga, gali padėti sumažinti stresą ir užkirsti kelią paūmėjimams.
Svarbu pažymėti, kad egzemos gydymas skiriasi priklausomai nuo būklės sunkumo ir konkrečių asmens simptomų. Gali prireikti šiek tiek laiko, kol rasite tinkamiausią gydymo derinį, kuris jums geriausiai tinka.
Egzema yra lėtinė odos būklė, kuri gali sukelti diskomfortą, o kartais net skausmą. Nors egzema neišgydoma, yra alternatyvių gydymo būdų, padedančių suvaldyti simptomus ir sumažinti paūmėjimų dažnumą bei sunkumą. Svarbu glaudžiai bendradarbiauti su gydytoju, kad būtų sudarytas individualiems poreikiams pritaikytas gydymo planas. Imdamiesi priemonių egzemai valdyti, galite sumažinti jos poveikį kasdieniam gyvenimui ir pagerinti bendrą gyvenimo kokybę.
Na, o jeigu perskaičius visus egzemos simptomus, neatradote nei vieno atitikmens jūsų odos būklėje, tačiau nesate patenkinti savo oda, tuomet vertėtų kruopščiau pasirūpinti odos priežiūros rutina. Kokia yra odos priežiūros svarba ir kaip palaikyti savo odą sveiką, galite paskaityti čia.