Kas yra psoriazė?
Psoriazei būdinga greita odos ląstelių kaita, dėl kurios odos paviršiuje susidaro stori, sidabriški žvyneliai. Šiuos žvynelius gali niežėti, jie gali būti skausmingi ir kartais kraujuoti. Ši liga taip pat gali sukelti sąnarių skausmą ir sustingimą - tai vadinamoji psoriazinio artrito būklė.
Kokios yra psoriazės priežastys?
Tiksli psoriazės priežastis vis dar nežinoma, tačiau mokslininkai mano, kad jai išsivystyti gali turėti įtakos genetinių ir aplinkos veiksnių derinys. Štai keletas žinomų rizikos veiksnių:
1. Genetiniai veiksniai.
Psoriazė dažniausiai pasireiškia šeimose, todėl galima manyti, kad jos vystymuisi gali turėti įtakos genetiniai veiksniai.
2. Imuninė sistema.
Psoriazė yra autoimuninė liga, o tai reiškia, kad organizmo imuninė sistema puola sveikas organizmo ląsteles, todėl atsiranda psoriazės pažeidimų.
3. Aplinkos veiksniai.
Tam tikri aplinkos veiksniai, pavyzdžiui, stresas, odos sužalojimas, infekcija ir tam tikri vaistai, gali sukelti psoriazę.
Psoriazės tipai
Egzistuoja keli psoriazės tipai, kurių kiekvienas pasižymi savitais simptomais ir savybėmis. Štai dažniausiai pasitaikantys psoriazės tipai:
Plokštelinė psoriazė: Tai labiausiai paplitęs psoriazės tipas, sudarantis apie 80 % visų psoriazės atvejų. Jai būdingos didelės raudonos odos dėmės, padengtos sidabriniais žvyneliais.
Glotnioji psoriazė: Šis psoriazės tipas dažniau pasitaiko vaikams ir jauniems suaugusiesiems. Jai būdingos mažos, raudonos, žvynuotos odos dėmės.
Inversinė psoriazė: Šis psoriazės tipas pažeidžia odos raukšles, pavyzdžiui, pažastis, kirkšnis ir po krūtimis. Jai būdingos lygios, blizgančios, raudonos odos dėmės, kurios gali niežėti.
Pustulinė psoriazė: Tai retas psoriazės tipas, kuriam būdingos mažos, pūlingos pūslelės ant odos.
Eritroderminė psoriazė: Tai retas ir sunkus psoriazės tipas, pažeidžiantis visą kūną. Jai būdinga raudona, pleiskanojanti ir uždegiminė oda.
Kaip diagnozuojama psoriazė?
Psoriazę paprastai diagnozuoja dermatologas, atlikęs fizinę apžiūrą, kartais diagnozei patvirtinti gali būti paimamas nedidelis odos mėginys (biopsija).
Kai kuriais atvejais gydytojas taip pat gali paskirti atlikti kraujo tyrimus, kad atmestų kitas ligas, kurios gali imituoti psoriazės simptomus.
Kaip gydoma psoriazė?
Nors psoriazė nėra išgydoma, yra keletas alternatyvių gydymo būdų, kurie gali padėti suvaldyti simptomus ir pagerinti gyvenimo kokybę. Gydymo būdo pasirinkimas priklauso nuo psoriazės tipo ir sunkumo laipsnio, taip pat nuo kitų veiksnių, pavyzdžiui, amžiaus, bendros sveikatos būklės ir ligos istorijos.
- Vietinis gydymas: Tai vaistai, kurie tepami tiesiai ant odos. Jiems, be kita ko, priskiriami kortikosteroidai, vitamino D analogai ir retinoidai.
- Fototerapija: Tai yra ultravioletinių spindulių poveikis odai prižiūrint gydytojui. Šis gydymas gali padėti sulėtinti odos ląstelių augimą ir sumažinti uždegimą.
- Sisteminiai vaistai: Tai vaistai, vartojami per burną arba švirkščiant. Jiems, be kita ko, priskiriami imunosupresantai, biologiniai vaistai ir geriamieji retinoidai.
- Gyvenimo būdo pakeitimai: Tam tikri gyvenimo būdo pakeitimai gali padėti įveikti psoriazės simptomus. Tai gali būti streso sukėlėjų vengimas, sveiko svorio palaikymas, rūkymo atsisakymas ir alkoholio nevartojimas.
- Alternatyvūs gydymo būdai: Kai kuriems žmonėms psoriazės simptomai gali palengvėti taikant alternatyvius gydymo būdus, tokius kaip akupunktūra, meditacija ir joga.
Svarbu pažymėti, kad nors psoriazę galima valdyti, ji yra lėtinė liga, kurią reikia gydyti ilgą laiką. Svarbu glaudžiai bendradarbiauti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, kad būtų rastas veiksmingiausias gydymo planas.
Gyvenimas su psoriaze
Gyvenimas sergant psoriaze gali būti sudėtingas tiek fiziškai, tiek emociškai. Psoriaze sergantys žmonės dėl odos išvaizdos gali jausti gėdos jausmą ar net depresiją. Svarbu ieškoti paramos ir palaikymo iš draugų, šeimos ir sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų, kad būtų lengviau suvaldyti šias emocijas.
Taip pat yra keletas gyvenimo būdo pokyčių, kuriuos psoriaze sergantys žmonės gali padaryti, kad suvaldytų savo simptomus ir pagerintų bendrą gyvenimo kokybę. Tai, be kita ko, yra šie veiksmai:
1. Odos drėkinimas: Drėkinamųjų priemonių tokių kaip kūno kremų, kūno aliejų ar kūno losjonų naudojimas gali padėti sumažinti odos sausumą ir pleiskanojimą. Odos drėkinimas labai svarbus daugeliu atveju, plačiau apie drėkinimo svarbą sveikos odos puoselėjimui galite paskaityti čia.
2. Vengti dirgiklių: stresas, odos sužalojimai ir tam tikri vaistai gali padėti sumažinti psoriazės paūmėjimų dažnumą ir sunkumą.
3. Sveika mityba: Sveikas maistas, kuriame gausu vaisių, daržovių ir liesų baltymų, gali padėti palaikyti bendrą sveikatą ir sumažinti uždegimą.
4. Reguliari mankšta: Reguliari mankšta gali padėti sumažinti stresą ir pagerinti bendrą sveikatą.
5. Ieškoti pagalbos: Prisijungimas prie paramos grupės arba pokalbis su psichikos sveikatos specialistu gali padėti įveikti emocinį psoriazės poveikį.
Psoriazė yra lėtinė autoimuninė liga, pažeidžianti odą, nagus ir sąnarius. Gydymo pasirinkimas priklauso nuo psoriazės tipo ir sunkumo laipsnio, taip pat nuo kitų veiksnių, pavyzdžiui, amžiaus, bendros sveikatos būklės ir ligos istorijos, tačiau psoriaze sergantys žmonės, pakeitę tam tikrus gyvenimo būdo pokyčius ir ieškodami pagalbos, gali valdyti savo simptomus ir pagerinti bendrą gyvenimo kokybę.