Švarios sudėties TRAWENMOOR kosmetikai net -50%

Facets
Image
oda iš arti

Kas yra epidermis?

Jūsų oda yra didžiausias kūno organas ir pirmoji gynybos nuo išorinio pasaulio linija, o už savo universalumą ir atsparumą ji daugiausiai dėkinga plonam, bet nepaprastai sudėtingam sluoksniui - epidermiui. Šiame straipsnyje panagrinėsime epidermio struktūrą, aptarsime jame esančių ląstelių tipus ir jo pagrindinį vaidmenį nustatant mūsų odos spalvą. Taip pat paliesime kai kurias dažniausiai pasitaikančias epidermio problemas ir pateiksime patarimų, kaip palaikyti sveiką epidermį.

Kas yra epidermis?

Epidermis yra išorinis odos sluoksnis, esantis ant dermos ir hipodermos. Tai skydas, neleidžiantis kenksmingoms medžiagoms ir infekcijų sukėlėjams patekti į jūsų kūną, taip pat neleidžiantis prarasti drėgmės ir svarbiausių maistinių medžiagų. Nepaisant iš pažiūros paprastos išorės, epidermis yra dinamiška ląstelių ir procesų ekosistema.
 

 

Epidermio sluoksniai

Patį epidermį sudaro penki skirtingi sluoksniai, kurių kiekvienas atlieka unikalų vaidmenį. Pradedant nuo išorinio sluoksnio, turime raginį sluoksnį - negyvų ląstelių barjerą, kuris neleidžia prarasti vandens ir apsaugo nuo aplinkos grėsmių. Stratum Lucidum, dažniausiai esantis storesnėje odoje, pavyzdžiui, pėdų paduose ar delnuose, padeda apsisaugoti nuo spaudimo ir trinties. Stratum Granulosum palaiko odos drėkinimo pusiausvyrą, o Stratum Spinosum užtikrina tvirtumą ir lankstumą. Galiausiai Stratum Basale yra giliausias sluoksnis, atsakingas už ląstelių gamybą ir melanino susidarymą. 
 

Epidermio funkcijos

Nors epidermis yra plonas, jis atlieka daugybę užduočių. Jis veikia kaip barjeras, saugantis mūsų kūną nuo kenksmingų išorės veiksnių, pavyzdžiui, bakterijų ir ultravioletinių (UV) spindulių. Jis reguliuoja vandens netekimą, padėdamas išvengti dehidratacijos, ir atlieka jutimo funkciją, nes jame yra nervų galūnėlės, leidžiančios mums pajusti prisilietimą, spaudimą ir temperatūrą. Epidermis taip pat dalyvauja sudėtingame žaizdų gijimo procese.
 

Epidermio ląstelės ir jų funkcijos

Epidermyje yra keturi pagrindiniai ląstelių tipai: 
- Dauguma jų yra keratinocitai, kurie gamina keratiną - baltymą, suteikiantį odai struktūrinį vientisumą (išsamiau apie tai kas yra keratinas skaitykite čia). 
- Melanocitai yra atsakingi už melanino, kuris lemia odos, plaukų ir akių spalvą ir šiek tiek apsaugo nuo UV spindulių, gamybą. 
- Langerhanso ląstelės yra imuninės sistemos dalis, identifikuojanti ir padedanti pašalinti tokias grėsmes kaip bakterijos ir virusai. 
- Galiausiai Merkelio ląstelės, susijusios su nervų galūnėlėmis, leidžia mums suvokti lytėjimo dirgiklius.
 

Odos spalva ir epidermis

Mūsų odos spalvą daugiausia lemia melaninas - pigmentas, kurį gamina epidermyje esantys melanocitai. Tamsesnę odą turinčių žmonių melanocitai gamina daugiau melanino, o šviesesnę odą turinčių žmonių - mažiau. Saulės spindulių poveikis skatina melanino gamybą, todėl oda įdega, o tai yra organizmo būdas apsaugoti odą nuo kenksmingų UV spindulių. 
 

Dažniausiai pasitaikančios su epidermiu susijusios problemos

Keletas įprastų odos sutrikimų turi įtakos epidermiui. Psoriazė ir egzema yra uždegiminės būklės, dėl kurių atsiranda niežtinčios, raudonos dėmės. Odos vėžys taip pat gali atsirasti epidermyje, paprastai dėl ilgalaikio UV spindulių poveikio. Labai svarbu anksti nustatyti ir gydyti šias ligas, todėl rekomenduojama reguliariai tikrintis pačiam ir lankytis pas dermatologą.
 

Epidermio priežiūra

Sveikam epidermiui palaikyti reikia kelių paprastų ir nuoseklių veiksmų: 
- Reguliariai drėkinti odą. Odos drėkinimas labai svarbus dėl daugelio priežasčių, tad apie odos drėkinimo svarbą skaitykite čia.
- Laikytis subalansuotos mitybos.
- Saugoti odą nuo per didelio saulės poveikio. 
- Naudoti priemones odos priežiūrai, kurios palaiko natūralią odos barjerinę funkciją. 
Visada įsiklausykite į savo odą - odos sausumas, jautrumas ar dažni išbėrimai gali būti ženklai, kad jai reikia daugiau dėmesio.

 

Supratimas apie epidermį atskleidžia, koks svarbus jo vaidmuo mūsų bendrai sveikatai. Šis plonas išorinis sluoksnis atlieka daugiau funkcijų, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio - nuo odos spalvos iki apsaugos nuo išorinių grėsmių. Sužinoję, kaip jis funkcionuoja, galime geriau įvertinti jo svarbą ir išmokti tinkamai juo rūpintis.

 

Prekė pridėta

Kiekis: Kaina:
Apmokėti