• Nemokamas pristatymas nuo 45€
  • Pristatymas per 1-3 d.d.
  • Saugus apsipirkimas
  • Stipriausi Lietuvoje
Facets
Image
Nurodyta odos struktūra

Odos struktūra

Oda - organas, kurį visi turime ir matome kasdien, tačiau sudėtinga jos struktūra ir funkcijos dažnai lieka nepastebėtos. Ji atlieka svarbų vaidmenį apsaugai, pojūčiams, reguliacijai ir išvaizdai. Šiame straipsnyje supažindinsime jus su odos sluoksniais, tyrinėdami pagrindinius ją sudarančių ląstelių tipus ir audinius bei gilindamiesi į jų atliekamus vaidmenis.

Oda: Apžvalga

Oda yra didžiausias kūno organas, užimantis vidutiniškai daugiau nei 600 kvadratinių centimetrų plotą. Pagrindinis jos vaidmuo - būti barjeru, saugančiu mus nuo aplinkos poveikio, įskaitant kenksmingus mikroorganizmus, fizinius sužalojimus ir ultravioletinius (UV) spindulius. Jis taip pat atlieka svarbų vaidmenį reguliuojant temperatūrą, pojūčius ir vitamino D sintezę.
 

Odos sluoksniai: Trijų dalių simfonija

Oda skirstoma į tris pagrindinius sluoksnius: epidermį, dermą ir hipodermą (dar vadinamą poodiniu sluoksniu). Kiekvienas sluoksnis turi unikalią ląstelių ir audinių sudėtį ir atlieka skirtingas funkcijas.
 

Epidermis

Tai išorinis odos sluoksnis. Epidermis, yra pagrindinė organizmo apsauga nuo aplinkos poveikio. Šis sluoksnis sudarytas iš kelių posluoksnių, kuriuose yra:
- Keratinocitų, tai ląstelės, gaminančios keratiną, apsauginį baltymą. 
- Melanocitų, tai ląstelės, gaminančios pigmentą melaniną.
- Langerhanso ląstelių, tai imuninės sistemos dalis.
- Merkelio ląstelių, tai lietimo receptoriai.
Išsamiau apie tai kas yra epidermis, skaitykite čia.
 

Derma

Po epidermiu yra derma - storesnis sluoksnis, užpildytas kolageno (plačiau apie kolageną, jo naudą, funkcijas ir šaltinius, skaitykite čia) ir elastino skaidulų matrica, suteikiančia odai tvirtumo, elastingumo ir lankstumo. Jame yra plaukų folikulai, prakaito liaukos, riebalinės liaukos, kraujagyslės, limfagyslės ir nervai. Šis sluoksnis atsakingas už termoreguliaciją, pojūčius ir odos riebalų bei prakaito gamybą.
 

Hipoderma (poodinis sluoksnis)

Vidinį odos sluoksnį, hipodermą, sudaro laisvas jungiamasis audinys ir riebalinės ląstelės, veikiančios kaip izoliacija ir amortizatorius, saugantis giliau esančius audinius ir organus. Jis taip pat tarnauja kaip energijos atsargos ir nervų bei kraujagyslių kelias. 

Kiekvieną odos sluoksnį sudaro skirtingų tipų ląstelės, atliekančios tam tikrus vaidmenis. Didžiąją epidermio ląstelių dalį sudaro keratinocitai, užtikrinantys vandeniui atsparų barjerą. Melanocitai lemia odos spalvą ir apsaugo nuo UV spindulių. Langerhanso ląstelės užtikrina imunitetą, o Merkelio ląstelės leidžia pajusti prisilietimą. Dermoje yra fibroblastų, gaminančių kolageną ir elastiną, užtikrinančių odos tvirtumą ir elastingumą. Hipodermoje adipocitai kaupia energiją ir užtikrina izoliaciją.
 

Odos mikrobioma

Odoje taip pat gyvena milijonai mikroorganizmų, įskaitant bakterijas, virusus ir grybelius, kurie bendrai vadinami odos mikrobioma. Ši mikrobų bendruomenė atlieka esminį vaidmenį odos sveikatai, padėdama odai apsisaugoti nuo patogeninių įsibrovėlių ir reguliuodama imunines reakcijas.

Oda yra biologinės inžinerijos stebuklas, nes kiekvienas jos sluoksnis ir ląstelių tipas atlieka tam tikrą vaidmenį, kad palaikytų mūsų sveikatą ir tvirtumą. Suprasdami odos struktūrą, galime geriau suprasti odos priežiūrą ir šio gyvybiškai svarbaus organo priežiūros svarbą. Išsamiau apie odos priežiūros svarbą ir patarimus kaip ją palaikyti sveiką ir išpuoselėtą, skaitykite čia.

Prekė pridėta

Kiekis: Kaina:
Apmokėti